Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej).Zamknij.
Procedura obsługi - Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą obsługi klientów - Procedura obsługi

Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / Aktualności

Forum Miast i Regionów Investing in Western Balkans - Investing in Europe

4-6 czerwca 2019 roku w Jasionce koło Rzeszowa odbyło się międzynarodowe Forum Miast i Regionów Investing in Western Balkans - Investing in Europe. Wydarzenie to było dobrą okazją do zaprezentowania projektów realizowanych z udziałem polskich instytucji w ramach programów Interreg Europa, Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa.

Podczas sesji poświęconej współpracy terytorialnej można było posłuchać m.in. o genezie i rezultatach projektu AMIIGA (Interreg Europa Środkowa) dotyczącego zarządzania jakością wód gruntowych na miejskich obszarach funkcjonalnych. Projekt realizowany wspólnie przez partnerów z  Polski, Niemiec, Włoch, Słowenii i Chorwacji przedstawiali dr Sandra Vasin ze Stuttgartu i  dr Grzegorz Gzyl z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach (koordynator projektu). Prelegenci zwracali uwagę na korzyści  z wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami i wiedzą. Akcentowali także praktyczny wymiar międzynarodowych działań - od opracowania metod rekultywacji po ich testowanie w siedmiu ośrodkach, w tym w Jaworznie. Przedstawicielka Stuttgartu podkreśliła, że udział w projektach Interreg oznacza dla miasta, między innymi, dostęp do innowacji i możliwość sprawdzania działań o podwyższonym ryzku przed podjęciem decyzji o ich finansowaniu ze środków lokalnych. Konferencja podsumowująca projekt odbędzie się w dniach 24-25 października 2019 roku w Jaworznie.

Na zdjęciu znajduje się sześć osób, siedzących na fotelach podczas dyskusji

Zdjęcie przedstawia mężczyznę i kobietę przemawiających. W tle wyświetlany jest slajd

W strefie wystawienniczej Forum eksperci z projektów współfinansowanych przez Interreg Region Morza Bałtyckiego prezentowali specjalistyczną aparaturę i opowiadali o tym, jak jest wykorzystywana.

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego - Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Fundacji Inicjatyw Innowacyjnych z Krakowa demonstrowali zwiedzającym elementy synchrotronu, z którego w projekcie BALTIC TRAM bezpłatnie korzystali przedsiębiorcy. Projekt realizowany w szerokim partnerstwie (Łotwa, Finlandia, Szwecja, Dania, Estonia, Litwa) zbliżał środowiska naukowe oraz sektor MŚP, zwiększając zainteresowanie innowacjami.

Kobieta siedząca w okularach multimedialnych

Z kolei przedstawiciele Instytutu Oceanologii PAN z Sopotu prezentowali projekt DAIMON (realizowany we współpracy z Litwą, Niemcami, Finlandią, Szwecją, Norwegią), w ramach którego sprawdzano, czy istnieją bezpieczne rozwiązania umożliwiające unieszkodliwienie zalegającej na dnie Bałtyku broni chemicznej. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. podwodnego robota, za pomocą którego prowadzone były badania w Zatoce Fińskiej, na Bornholmie, w Głębi Gdańskiej i Cieśninach Duńskich.

Zdjęcie mężczyzny na stanowiku promocyjnym podwodnego robota

O bogactwie i różnorodności projektów Interreg mogli przekonać się odwiedzający stoisko Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A, na którym  prezentowane były projekty ARTISTIC, PPI2Innovate, HICAPS, SENTINEL (Interreg Europa Środkowa), IRIS i CircularPP (Interreg Region Morza Bałtyckiego) oraz SOCIAL SEEDS (Interreg Europa). Pokazano także komplementarne projekty regionalne (RPO, PO Polska Wschodnia). Przedsięwzięcia z udziałem Agencji dotyczą szeroko pojętej innowacyjności (inkubatory, zamówienia publiczne, MŚP, start-up), mają wymiar prospołeczny (ekonomia i przedsiębiorczość społeczna), są także ukierunkowane na ochronę dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego). Stoisko Agencji uświetniły wydarzenia artystyczne, nawiązujące do niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu oraz przedsiębiorczości społecznej. „Na żywo” można było posłuchać instrumentalisty grającego na zabytkowych cymbałach oraz zobaczyć pokaz strojów z motywem tradycyjnej koronki.

Zdjęcie przedstawia 3 bilbory, natomiast po prawej stronie znajdują się 2 stroje ludowe (damski i męski) zaprezentowane na manekinach

Grupa ludzi (kobiet i mężczyzn) tańczących w strojach ludowych

Film „15 lat RAZEM w Unii Europejskiej” dostępny jest w trzech wersjach: polskiej, polskiej z napisami i audiodeskrypcją oraz angielskiej:
 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=KiEJIjZxjXM 
  2. https://www.youtube.com/watch?v=UQYb6Q8LYuQ 
  3. https://www.youtube.com/watch?v=BOImn6h0uYg 

 

 

Źródło zdjęć http://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/projekty-transnarodowe-i-miedzyregionalne-na-forum-miast-i-regionow-w-jasionce/

 


Treść utworzona: dn. 2019-07-03, autor: Edyta Prochal.
Treść zaktualizowano: dn. 2019-07-03, autor: Edyta Prochal.
Drukuj, Zapisz jako PDF.

Strona główna

Kalendarz wydarzeń

<<      lipiec 0 r.       >>

dziś mamy 14 lipca 2020 roku

PnWtŚrCzPtSbN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Sprawdź termin wizyty

Sprawdź termin zaplanowanej wizyty
oraz skorzystaj z usługi przypominania!

Tarcza Antykryzysowa

Informacje ogólne

Usługi elektroniczne

Usługi elektroniczne UPPK

Statystyka

Informacje na temat rynku pracy

Publikacje

Broszury i foldery informacyjne

Galeria WIDEO

Filmy Urzędu Pracy

Newsletter ofert pracy

Otrzymuj powiadomienia o interesujących Cię ofertach pracy
zapisz się

Aby zatrzymać i/lub przesuwać bannery wybierz strzałkę i naciśnij Enter.

CMSup! Ataraksja

RSS | Wersja mobilna | Mapa strony | Statystyki strony | Redakcja strony