Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej).Zamknij.

Jesteś tutaj: Strona główna / Bezrobotni i poszukujący pracy / ABC bezrobotnego i poszukującego pracy / Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych

Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych

PROFILOWANIE POMOCY DLA OSÓB BEZROBOTNYCH

 

 

CZYM JEST PROFILOWANIE?

Jest to ustalenie dla osoby bezrobotnej profilu pomocy oznaczającego właściwy ze względu na jego potrzeby zakres form pomocy określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którymi może objąć go urząd pracy w ramach realizacji indywidualnego planu działania.

W czym pomaga ustalenie profilu pomocy?

Profilowanie służy jak najlepszemu dopasowaniu form pomocy realizowanych przez urząd do indywidualnych potrzeb osoby. Dzięki niemu możliwe staje się dobranie takiego rodzaju aktywizacji zawodowej, który z największym prawdopodobieństwem może przyczynić się do wejścia lub powrotu osoby bezrobotnej na rynek pracy.

 

KTO MOŻE ZOSTAĆ OBJĘTY PROFILOWANIEM?

Pro?l pomocy ustala się dla każdej osoby bezrobotnej, która rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy.

 

CO BIERZE SIĘ PO UWAGĘ PRZY USTALENIU PROFILU POMOCY?

Powiatowy urząd pracy ustalając pro?l pomocy dokonuje analizy sytuacji osoby bezrobotnej i jej szanse na rynku pracy biorąc pod uwagę oddalenie od rynku pracy i gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy.
Informacje, na podstawie których urząd pracy ustali oddalenie od rynku pracy osobie bezrobotnej to: wiek, płeć, poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych, orzeczony stopień niepełnosprawności, czas pozostawania bez pracy, uprawnienia zawodowe, umiejętności, miejsce zamieszkania pod względem oddalenia od potencjalnych miejsc pracy, możliwość dojazdu do pracy, przyczyny utrudniające podjęcie pracy, dostęp do nowoczesnych form komunikowania się z powiatowym urzędem pracy i pracodawcami.

Przez gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy to czynniki wskazujące na potrzebę i chęć bezrobotnego do podjęcia pracy. Aby określić gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy, doradca klienta zadaje osobie bezrobotnej m.in. pytania dotyczące gotowości do współpracy z powiatowym urzędem pracy, zaangażowania     w samodzielne poszukiwanie pracy, powodów rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, czy dyspozycyjności.

 

Po ustaleniu profilu pomocy urząd pracy informuje osobę bezrobotną, jakimi formami pomocy może zostać objęta, w ramach ustalonego profilu pomocy.

Jeżeli ulegnie zmianie sytuacja osoby bezrobotnej na rynku pracy: np. zmiana miejsce zamieszkania, zmiana stanu zdrowia, osoba zdobędzie nowe kwalifikacje lub uprawnienia itd., doradca klienta może przeprowadzić kolejny wywiad w celu ponownego ustalenia profilu pomocy. Zmiana ustalonego wcześniej profilu pomocy wiąże się z wprowadzeniem zmian w realizowanym IPD oraz może powodować zmianę zakresu pomocy, którą urząd oferuje.
 

KONTAKT

 

Pracownik TEL.
ODDZIAŁ KRAKÓW Tel.: (12) 299 74 25
SKAWINA Tel.: (12) 276-16-93
KRZESZOWICE Tel.: (12) 282 20 51
SŁOMNIKI Tel.:(12) 388-13-98

 

PODSTAWA PRAWNA

•    art. 33 ust. 2b-2c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 roku, poz. 1065 ze zm.)
•    Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 631)

 


Artykuł utworzono: dn. 2016-10-28, autor: CMS.
Artykuł zaktualizowano: dn. 2018-04-12, autor: Tomasz Rospondek.
Link do tej strony: http://www.uppk.pl/8
Drukuj, Zapisz jako PDF, wyświetleń strony: 6827

Strona główna

Kalendarz wydarzeń

<<      czerwiec 0 r.       >>

dziś mamy 16 czerwca 2019 roku

PnWtŚrCzPtSbN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Sprawdź termin wizyty

Sprawdź termin zaplanowanej wizyty
oraz skorzystaj z usługi przypominania!

Rejestracja on-line

Rejestracja w Urzędzie przez Internet

Statystyka

Informacje na temat rynku pracy

Publikacje

Broszury i foldery informacyjne

Galeria WIDEO

Filmy Urzędu Pracy

Newsletter ofert pracy

Otrzymuj powiadomienia o interesujących Cię ofertach pracy
zapisz się

Aby zatrzymać i/lub przesuwać bannery wybierz strzałkę i naciśnij Enter.

CMSup! Ataraksja

RSS | Wersja mobilna | Mapa strony | Statystyki strony | Redakcja strony