Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej).Zamknij.

Jesteś tutaj: Strona główna / Pracodawcy i przedsiębiorcy / Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy / Krajowy fundusz szkoleniowy

Krajowy fundusz szkoleniowy

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

 

 

CZYM JEST KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY?

 

 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy, którą przeznacza się na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone na:

 1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
 2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
 3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
 4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
 5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;

Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy ma na celu poprawę zarówno pozycji firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE ŚRODKÓW
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO?

 

O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zlokalizowali swoje przedsięwzięcia na terenie powiatu krakowskiego ziemskiego.

PRACODAWCA to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę.

Pracodawca, jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy na takich samych zasadach jak jego pracownicy.

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego przyznaje wsparcie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w pierwszej kolejności pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone przynajmniej w jednym z poniżej wymienionych priorytetów.

Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2019:

 

 1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
 2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;
 3. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS (http://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/Lista,przedsiebiorstw,spolecznych,4069.html), członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z  grup, o których mowa w  art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;
 4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
 5. wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu;
 6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.

 

Po wykorzystaniu otrzymanego limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego informuje o dostępności środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Dofinansowanie ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego może być udzielone pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone przynajmniej w jednym z poniżej wymienionych priorytetów.

Priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2019:

 

 1. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;
 2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
 3. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.

 

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego Starosta może przyznać pracodawcy środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości:

1) do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;

2) do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców*, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.  

 

Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego nie obejmuje kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz dojazdem do i z miejsca szkolenia.

*Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EURO.

KONTAKT

 

KOMÓRKA ORGANIZACYJNA TEL. E-MAIL

CENTRUM OSBŁUGI PRACODAWCÓW (COP – kierownik Marcin Huńka)

ul. Mazowiecka 21, pok. 813 i 814, 30-019 Kraków,

Tel.: (12) 633 83 80

Tel.: (12) 299 74 68

Tel.: 509 656 788

Tel.: 500 126 057

irp@uppk.pl

 

PODSTAWA PRAWNA

 

art. 69a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. 2019r., poz. 1482 ze zm.)

 


Artykuł utworzono: dn. 2016-10-28, autor: CMS.
Artykuł zaktualizowano: dn. 2019-09-11, autor: Mateusz Czopek.
Link do tej strony: http://www.uppk.pl/181
Drukuj, Zapisz jako PDF, wyświetleń strony: 20269

Strona główna

Kalendarz wydarzeń

<<      grudzień 0 r.       >>

dziś mamy 06 grudnia 2019 roku

PnWtŚrCzPtSbN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sprawdź termin wizyty

Sprawdź termin zaplanowanej wizyty
oraz skorzystaj z usługi przypominania!

Rejestracja on-line

Rejestracja w Urzędzie przez Internet

Statystyka

Informacje na temat rynku pracy

Publikacje

Broszury i foldery informacyjne

Galeria WIDEO

Filmy Urzędu Pracy

Newsletter ofert pracy

Otrzymuj powiadomienia o interesujących Cię ofertach pracy
zapisz się

Aby zatrzymać i/lub przesuwać bannery wybierz strzałkę i naciśnij Enter.

CMSup! Ataraksja

RSS | Wersja mobilna | Mapa strony | Statystyki strony | Redakcja strony